Iztok OSOJNIK

Iztok Osojnik
Spodnie na niebie. Wybór wierszy

Posłowie: Alenka Jovanovski, Jelka Kernev Štrajn, Darja Pavlič
Przełożył: Marcin Warmuz
Wydawnictwo: Instytut Mikołowski
Objętość: 100 stron
Format: 145x205mm
Okładka: miękka
Rok wydania: 2012
ISBN 978-83-60949-22-1 (Instytut Mikołowski)

 

Chcesz zamówić książkę?
instytutmik@poczta.onet.pl
Knjigarna Police Dubove (księgarnia internetowa w języku słoweńskim)

 

O KSIĄŻCE

Przeglądając pobieżnie krytyczne zapisy, powstałe na podstawie jego licznych tomików poezji, zauważam, że krytycy o specyfice jego pisania już się dosyć rozpisali. Gdy próbuję ich stwierdzenia sprowadzić do kilku wspólnych mianowników i przy tym odgradzam się od zbyt mocnych truizmów, mogę powiedzieć, że poezja Osojnika, przewyższając tematyzację różnych sensytywności, już dawno zostawiła za sobą las symboli, w którym właściwie nigdy się nie zadomowiła (Jak mogłaby się zadomowić przy tym wiecznym nomadyzmie?); że jej głos hartował się wśród powodujących zawroty głowy ewokacji chaosu i kosmosu, tam gdzie w umiarkowanie niskich tonach z akcentami satyrycznymi, ironicznymi i nawet groteskowymi potrafił zaskoczyć wysokimi lirycznymi tonami; że prawie dzięki temu przebił się do rozpoznawalności, która teraz w nas przywołuje miejsca i czasy, rzeczy i wydarzenia oraz przemieszcza i równocześnie chroni je w umiarkowanie długich wersach z częstymi przerzutniami, nieustannie; a przy tym jego mówca, którego wyróżnia wyjątkowa zdolność asocjacji, występuje jak byt tysięcy twarzy, „Być u siebie / znaczy nosić w sobie wiele rozmaitych ja” (Niebo nad Berlinem).

Pokrótce, mamy do czynienia z poezją, gdzie mówiąc poetycko, faktycznie odczuwamy, że „człowiek mknie ponad codziennością w chmurze przemijania” (Pewnego dnia w Pradze).

(Jelka Kernev Štrajn, fragment posłowia)

O AUTOROWI

Iztok Osojnik, urodzony w 1951 roku w Lublanie – słoweński antropolog, historyk, komparatywista, filozof, poeta, malarz, pisarz, eseista, tłumacz, alpinista, przewodnik turystyczny, podróżnik. W latach 1997-2004 był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Vilenica organizowanego przez Stowarzyszenie Pisarzy Słoweńskich. Inicjator szeregu ruchów artystycznych, współzałożyciel anarchistycznego „podrealistycznego ruchu”, artystycznego „Garbage art” (Kioto) i muzycznego „Papa Kinjal Band”, „Hidrogizme” oraz kilku innych znaczących artystycznych instytucji i festiwali (Galerija Equrna, Trnovski terceti, Pogovori v Vili Herberstein, Vilenica, Revija v reviji, Zlati čoln i innych). Ukończył studia literatury porównawczej na Uniwersytecie w Lublanie (1977). Studia podyplomowe odbył w Osace w Japonii. W 2011 roku uzyskał doktorat antropologii historycznej na Uniwersytecie Primorskim w Koprze. Do teraz opublikował 27 autorskich tomików poezji, ostatnio ***Asterisk (***Asterysk, 2011) i Poročena na rdeče (Poślubieni na czerwono, 2012); pięć powieści, ostatnio Svinje letijo v nebo (Świnie lecą do nieba, 2012); i 2 zbiory esejów i opracowań. Prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Poetycko-Translatorskie Złota Łódź, Letnią Rezydencję Literacką College Vermont w Słowenii,  i inne międzynarodowe projekty literackie. Jego twórczość została przetłumaczona na ponad 25 języków. Za swoje dokonania literackie otrzymał liczne słoweńskie i międzynarodowe nagrody: Nagrodę im. Simona Jenko – dla najlepszego poety roku (1997), Nagrodę Veroniki – za najlepszy tomik poetycki roku (1998), Nagrodę im. Otona Župančiča – dla wybitnych twórców kształtujących kulturę słoweńską i dostrzeżonych także za granicą (1992), Międzynarodową Nagrodę Literacką KONS (2011), włoską Nagrodę Friuli-Wenecji Julijskiej dla Poezji (2002) oraz chorwacką Nagrodę im. Hanibala Lucicia (2004). Mieszka i pracuje w Lublanie.   

 

Zajrzij do książki:

Iztok Osojnik_Spodnie na niebie_fragment.pdf (81,6 kB)

Posłowie: OSOJNIK_Pavlic-Jovanovski-Kernev Strajn_Poslowie epistolarne.pdf (54,5 kB)
Osojnik_spis tresci.pdf (23,4 kB)