Zapraszamy na aktualne strony internetowe Festiwalu Złota Łódź: https://www.festiwalzlotalodz.pl/

V slovenščini

 

ZŁOTA ŁÓDŹ - III Festiwal Kultury Słoweńskiej

od 16 do 22 maja 2012 

Łódź, Katowice, Bielsko-Biała, Kraków, Mikołów

 

16 maja – Łódź (Polfa Łódź, o godz. 18)
17 maja – Katowice (Teatr Korez, o godz. 18)
18 maja – Bielsko-Biała (Galeria Wzgórze, o godz. 19)
19 maja – Bielsko-Biała (Galeria Wzgórze, o godz. 19)
21 maja – Kraków (Śródmiejski Ośrodek Kultury, o godz. 19)
22 maja – Mikołów (Instytut Mikołowski, o godz. 18)

 

Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Broszurka Festiwalowa: PL_Festiwal Zlota Lodz_broszura.pdf (274,4 kB)

Książeczka z programem i prezentacją gości: Zlota Lodz 2012_program i prezentacja gosci.pdf (1,9 MB)

 

Nazwa Festiwalu nawiązuje do jednego z najważniejszych twórców słoweńskich XX wieku – poety Srečka Kosovela (1904-1926) – Złota łódź to bowiem tytuł tomiku jego wierszy, który z powodu przedwczesnej śmierci twórcy nigdy nie został wydany. Wiersze Kosovela (tzw. konse i całki), podążając za awangardowymi nurtami w sztuce, takimi jak konstruktywizm, dadaizm, futuryzm czy surrealizm, wywarły znaczny wpływ na współczesną słoweńską sztukę. Apelują, by człowieczeństwo znów stało się wartością i wciąż zyskują na aktualności.

Trwała współpraca polsko-słoweńska w dziedzinie kultury zaowocowała w tym roku dwoma wydaniami książkowymi poezji słoweńskiej w przekładzie polskim. W obszernych wyborach polski czytelnik będzie miał po raz pierwszy możliwość spotkania z twórczością dwojga wybitnych słoweńskich osobowości poetyckich: klasyka Srečka Kosovela w dwujęzycznym wyborze pod tytułem Kalejdoskop. Izbrane pesmi/Wiersze wybrane (tłum. Karolina Bucka Kustec; KUD Police Dubove i Instytut Mikołowski 2012) oraz współczesnego twórcy Iztoka Osojnika w tomie poetyckim Spodnie na niebie (tłum. Marcin Warmuz, Instytut Mikołowski 2012). Publikacje te zostaną zaprezentowane w ramach Festiwalu.

Na festiwalu swoją twórczość zaprezentują słoweńscy artyści – poetka i pisarka Alenka Jensterle Doležal, wykonawca poezji śpiewanej Jani Kovačič, poeta i eseista Iztok Osojnik oraz tłumaczka i pisarka Tatjana Jamnik. Towarzyszyć im będą koleżanki i koledzy z Polski – Bożena Tokarz, Karolina Bucka Kustec, Marcin Warmuz, Monika Gawlak, Katarzyna Bednarska, Maciej Melecki, Agnieszka Będkowska-Kopczyk i inni.

 

Biogramy uczestników i innych współpracowników festiwalu dostępne są tutaj.

 Teksty słoweńskich gości